شرکت VALVE به تازگی کنسول دستی Steam Deck را معرفی کرده است که محصولی جذاب برای گیمرها بوده و به رقابت سنگین با نینتندو سوئیچ خواهد پرداخت. در حالی که پیروزی آن در هاله‌ای از ابهام قرار داشت، رسانه‌ها از فروش عجیب آن، تنها در ساعات اولیه خبر داده‌اند.

کنسول Steam Deck محصول جدید VALVE است که با سخت افزارهای پردازشی AMD طراحی شده و برای اجرای بازی‌های روز در وضوح HD ساخته شده است. بسیاری این کنسول را قمار بزرگ سازنده عنوان کرده‌اند که برای رقابت با محصولاتی نظیر نینتندو سوئیچ، خصوصاً در مدل OLED، می‌تواند شکستی سنگین را متحمل شود.

اما باید گفت که Steam Deck ماحصل چند سال تحقیق و توسعه VALVE در زمینه ساخت یک کنسول دستی خوش قیمت و کارآمد است. جالب است بدانید که کنسول بازی دستی استیم دک تنها در ساعت نخست پیش فروش خود، بیش از 75 هزار دستگاه را در خاک ایالات متحده به فروش رسانده است. این رقم تنها برای کشور آمریکا بوده و بدیهی است که جمع ارقامی بسیار بالاتر را در دیگر کشورهای جهان شاهد هستیم.

حال تاریخ عرضه Steam Deck به دو ماهه دوم سال 2022 موکول شده است تا سازنده از پس تأمین این تقاضای سنگین برآید. صفحه پیش خرید این محصول در سایت VALVE بارها با مشکلاتی روبرو شد که به دلیل هجوم سنگین خریداران برای تهیه آن بود. تنها در عرض 30 دقیقه نخست، بیش از 30 هزار سفارش برای مدل 512 گیگابایتی از این کنسول به ثبت رسید.

جالب است بدانید که در مدت زمانی مشابه 52 هزار سفارش نیز برای مدل 256 گیگابایتی به ثبت رسیده است. جزئیات دقیق آمار فروش مدل 64 گیگابایتی در دسترس نبوده اما باید گفت که مجموع فروش هر سه مدل از 75 هزار دستگاه عبور کرده است. این آمار تنها متعلق به آمریکا بوده و باید گفت که بدین ترتیب استیم دک پیروز میدان در بین منتقدان و نگران از بازاریابی بوده است.

برخی از خریداران استیم دک آن را در دسامبر سال جاری دریافت می‌کنند. برخی دیگر نیز در سه ماهه نخست و سه ماهه دوم سال 2022 کنسول‌های Steam Deck خود را دریافت می‌کنند. باید دید که آیا VALVE برای چنین فروشی برنامه ریزی کرده و آیا می‌توانید نیازهای سنگین بازار را تأمین کند یا خیر.